Copa America 2016: Recenzja Meczu USA - Paragwaj

Gospodarze Copa America 2016 podeszli do finałowego meczu w grupie A z trzema punktami po dwóch konfrontacjach. W rundzie finałowej Amerykanie musieli zagrać z piłkarzami z Paragwaju.

Obraz
Obraz

Piłkarze z USA musieli wygrać mecz finałowy. Trzy punkty gwarantowałyby Amerykanom dostęp do fazy play-off turnieju, a remis mógł pozostawić jedynie teoretyczne szanse na kontynuację walki o Puchar Ameryki. Paragwajczycy, którzy w meczu pierwszej rundy zdobyli tylko punkt, potrzebowali tylko zwycięstwa i korzystnego wyniku w konfrontacji Kolumbii z Kostaryką.

Mecz nie stał się dla kibiców spektakularny. Paragwajczycy mieli podczas spotkania więcej posiadania piłki, częściej atakowali bramkę przeciwnika (reprezentacja Ameryki Południowej miała sporą przewagę w rzutach). Paragwajczycy nie odnieśli jednak z przewagi niczego istotnego. Wręcz przeciwnie, w pierwszej połowie pierwszej połowy amerykanie mieli kilka teoretycznych szans na bramkę. Jeszcze przed upływem pół godziny meczu w pobliżu pola karnego Paragwaju wyznaczono dwa groźne rzuty wolne. Ciosom amerykańskich piłkarzy brakowało precyzji.

W 27. minucie wynik spotkania był jeszcze otwarty. Gaisy Zardes (USA) wszedł na pole karne Paragwaju, które przecięło wszystkie reduty obronne obrony Ameryki Południowej. Z rzutu karnego Clint Dempsey był celny. Reprezentacja gospodarzy turnieju objęła prowadzenie 1:0. Tym wynikiem zakończyła się pierwsza połowa.

W drugiej części meczu Paragwajczycy podjęli próby wyeliminowania zaległości. W 48. minucie Amerykanie mieli przewagę liczebną. Deandre Yedlin został wyrzucony za drugą żółtą kartkę. Przewaga jednego gracza nie pomogła mieszkańcom Ameryki Południowej wyrównać wyniku. Kilka minut przed końcem meczu Paragwajczycy strzelili, ale bramka została anulowana z powodu pozycji spalonej.

Do ostatniego gwizdka wynik się nie zmienił. Amerykanie odnieśli trudne zwycięstwo robotnicze, co pozwoliło gospodarzom z sześcioma punktami zająć pierwsze miejsce w grupie A. Z turnieju odchodzi reprezentacja Paragwaju.