Ćwierćfinały Mistrzostw Świata W Piłce Nożnej 2014: Brazylia – Kolumbia

4 lipca czasu brazylijskiego gospodarze wyszli na boisko w Fortalezie, by walczyć o prawo do gry w półfinale Pucharu Świata. Rywalami Brazylijczyków była reprezentacja Kolumbii.

Ćwierćfinały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014: Brazylia – Kolumbia

Gra rozpoczęła się przy bardzo dużych prędkościach. Walka na każdym odcinku boiska była wynikiem licznych łamania zasad, ale nie wpłynęło to na ogólne tempo gry. Od pierwszych minut Brazylijczycy poważnie oblegali bramkę przeciwnika. Kolumbia walczyła, a Brazylijczycy byli popychani do przodu przez wielu fanów. Już w 7. minucie publiczność zobaczyła pierwszą bramkę meczu. Po rzucie rożnym kapitan Pentacampionu Silva był pierwszy przy piłce. Brazylijskie udo posłało piłkę do bramki Kolumbii.

Po nieudanej bramce Kolumbijczycy przeprowadzili ostry atak, ale uderzeniu Cuadrado brakowało celności.

Połowa pierwszej połowy była w rękach gospodarzy mistrzostw. Hulk miał kilka punktów. Brazylijczyk z najkorzystniejszych sytuacji pokonał Ospinę na bramkę, jednak kolumbijski bramkarz cały czas blokował drogę do bramki. Druga połowa pierwszej połowy była bardziej wyrównana pod względem gry. Nie było tak wielu niebezpiecznych momentów – wynikało to z tego, że drużyny starały się grać zbyt szybko. W związku z tym na ostatnim etapie zabrakło trochę okazji do zdobycia bramki.

Druga połowa spotkania przebiegała w tym samym tempie. Kolumbijczycy zaczęli mieć więcej posiadania piłki, starali się szybko dostarczyć piłkę na linię frontu, ale to nie pomogło - obrona Brazylii wyglądała na bardzo zdyscyplinowaną, gdy broniła własnej bramki.

W 69. minucie David Luiz poprowadził całą Brazylię do radości. Po trafieniu z kija z około 30 metrów brazylijski obrońca zdobywa piękną bramkę przeciwko Kolumbii. Dwa standardy przyniosły Brazylijczykom dwubramkową przewagę - 2-0.

Kolumbijczycy nie byli tym zakłopotani. Nadal szukali szczęścia u bram innych. Rezultatem było wyznaczenie rzutu karnego przeciwko Brazylii w 80. minucie. Haames Rodriguez z punktu otvital jedna piłka. Był to szósty gol Kolumbijczyka w turnieju.

Wynik 2-1 wprawił Brazylijczyków w zdenerwowanie. Pięciokrotni mistrzowie świata weszli w głęboką obronę, a Kolumbijczycy próbowali przycisnąć przeciwnika. Pozostało jednak bardzo mało czasu. Brazylia oparła się atakowi Kolumbii i awansowała do półfinału. Warto zauważyć, że bardzo rzadko na tak decydujących etapach Brazylijczycy byli tak zmuszeni do osiągnięcia celu. Wygląda na to, że gdyby Kolumbia miała więcej czasu, wynik byłby wyrównany. Ale piłka nożna nie toleruje nastroju łączącego.

Brazylia zagra w półfinale z Niemcami 9 lipca, a piłkarze reprezentacji Kolumbii mogą wrócić do domu jako bohaterowie. Warto to przyznać. że Kolumbijczycy byli jedną z najciekawszych drużyn w mistrzostwach świata. Piłkarski remis połączył ich z gospodarzami mistrzostw, co przesądziło o spadku w ćwierćfinale.