Ćwierćfinały Mistrzostw Świata W Piłce Nożnej 2014: Holandia – Kostaryka

Finałowy mecz ćwierćfinałów Mistrzostw Świata FIFA odbył się 5 lipca w brazylijskim mieście Salwador. O prawo do gry w półfinale mistrzostw świata walczyły reprezentacje Holandii i Kostaryki.

Ćwierćfinały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014: Holandia – Kostaryka

Ta para drużyn jako jedyna była zdecydowanym faworytem spośród innych drużyn, które grały na etapie ćwierćfinałów. Holandia przed gwizdkiem na start wyglądała korzystniej, ale Kostarykanie wciąż mieli prawo do kontynuowania piłkarskiej opowieści.

Gra rozpoczęła się od europejskiej przewagi. W pierwszej połowie podopieczni van Gaala stwarzali wiele niebezpiecznych okazji do zdobycia bramki, ale Navas uratował drużynę z Ameryki Środkowej. Van Persie, Sneijder, Depay mieli szanse na zdobycie bramki, ale do końca pierwszej połowy wynik pozostał zero. Gracze z Kostaryki próbowali zagrozić bramom Europejczyków jedynie ze standardów, ale nie wyglądało to tak groźnie, jak chcieliby fani Ameryki Środkowej.

W drugiej połowie spotkania Holendrzy ponownie przypuścili serię ataków na bramkę przeciwnika, a kostarykański bramkarz kontynuował pracę nad bramką. Ostatnie dziesięć minut drugiej połowy było wyjątkowo trudne dla kostarykańczyków. W 82. minucie Sneijder wstrząsnął bramą Kostaryki ciosem, w 84. minucie Van Persie już uderzał na bramkę ze śmiertelnej pozycji, ale Navas ponownie uratował.

W 90. minucie kostarykański Teihead na linii bramkowej zablokował drogę do piłki do bramki, po czym poprzeczka uratowała również Amerykanów.

90 minut spotkania nie ujawniło zwycięzcy. Na tablicy wyników spaliły się zera, co nie odzwierciedlało całkowitej przewagi Holandii.

W dogrywce Holendrzy kontynuowali oblężenie bramki rywali, a bramkarz Navas raz po raz ratował. Tam, gdzie bramkarz Kostaryki był już bezsilny, uratowała się rama bramki. Tak więc Sneijder w 119. minucie mógł strzelić zwycięskiego gola, ale poprzeczka zagrała dla Kostaryki. To prawda, że Kostarykanie mieli jedną szansę na zdobycie gola w dogrywce. W 117. minucie Urenia dostała dobre podanie od partnera i z pola karnego strzeliła na bramkę Holendra. Bramkarz Sillesen uratował Holandię.

Czas gry zakończył się bezbramkowym remisem. Można jednak stwierdzić, że wynik wyraźnie nie był zgodny z grą. Holendrzy mieli co najmniej pięć wspaniałych okazji na zdobycie bramki przeciwnika, ale o wszystkim zadecydowały rzuty karne po meczu.

Przed 11-metrową serią van Gaal zastąpił holenderskiego bramkarza. Na boisko wszedł Tim Krul, który został finalnym bohaterem spotkania. Holender obronił dwa rzuty karne, co pozwoliło Holandii wygrać w serii 11 metrów z wynikiem 4-3.

Holandia awansuje do półfinału, by zmierzyć się z Argentyną, a Kostarykanie są dumni, że opuszczają turniej z drużyną, która nie przegrała w pięciu meczach mistrzostw świata w piłce nożnej nikomu w czasie gry.