Jak Wyglądały Igrzyska Olimpijskie 1928 W Amsterdamie?

W 1928 roku w stolicy Holandii, Amsterdamie, odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Miasto to ogłosiło status stolicy w 1920 i 1924 roku, ale odstąpiło je Paryżowi i Antwerpii. Tak długie przygotowania do zawodów umożliwiły organizację igrzysk olimpijskich na wysokim poziomie.

Jak wyglądały Igrzyska Olimpijskie 1928 w Amsterdamie?

W rozgrywkach wzięło udział 46 reprezentacji narodowych. Po raz pierwszy od I wojny światowej na Letnie Igrzyska Olimpijskie zaproszono niemiecką drużynę. Po raz pierwszy w historii w takich zawodach wzięły udział państwa takie jak Malta, Panama i Rodezja (obecnie Zimbabwe). Związek Radziecki nie był w stanie ustalić kolejności swojego udziału z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i nadal pozostawał poza konkurencją.

Na tych igrzyskach po raz pierwszy ustanowiono niektóre z tradycji olimpijskich. W szczególności zapalił się płomień olimpijski. Ustalono również kolejność przejazdów drużyn podczas ceremonii otwarcia zawodów. Pierwszą była reprezentacja Grecji, a ostatnią reprezentacja państwa, na terytorium którego rozgrywane są mecze.

W sumie w olimpiadzie odbyły się zawody w 15 dyscyplinach sportowych. Wzrósł udział kobiet w turnieju. Teraz mogli występować nie tylko w pływaniu i nurkowaniu, ale także w lekkiej atletyce i gimnastyce. Te innowacje wywołały wiele kontrowersji i kontrowersji w Komitecie Olimpijskim, ale i tak postanowiono liczyć się z tym, że sporty kobiece stają się coraz bardziej rozpowszechnione.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej medali zajęły Stany Zjednoczone. Najwięcej złotych medali przywieźli do drużyny sportowcy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Na przykład Amerykanka Betty Robinson została pierwszą kobietą, która zdobyła złoty medal w biegu na 100 m. Pływaczki tego kraju, zarówno zespołowo, jak i indywidualnie, wykazali się doskonałymi umiejętnościami sportowymi.

Drugie miejsce przypadło niemieckiej reprezentacji narodowej. Drużyna waterpola z tego kraju otrzymała złoto. Dobrze spisali się również niemieccy ciężarowcy.

Finlandia zajęła trzecie miejsce. Sportowcy i zapaśnicy tej drużyny otrzymali łącznie 8 złotych nagród. Wśród medalistów znalazł się Paavo Nurmi, zwycięzca ostatniej Olimpiady w Paryżu. A reprezentacja gospodarza igrzysk – Holandii – zajęła dopiero 8 miejsce.