Mistrzostwa Świata W Hokeju Na Lodzie 2019: Przegląd Meczu Kanada - Francja

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie stopniowo nabierają rozpędu. Wraz z tym główni pretendenci do złotych medali zaczynają nawiązywać wzajemne zrozumienie w swoich drużynach. Pomagają w tym mecze fazy grupowej z drużynami wyraźnie gorszymi w swojej klasie. Widzowie mogli obejrzeć podobny mecz w Koszycach w wykonaniu reprezentacji Kanady.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie 2019: przegląd meczu Kanada - Francja

W czwartej rundzie fazy wstępnej w grupie A reprezentacja Kanady zmierzyła się z reprezentacją Francji. Pozycja turniejowa zobowiązała założycieli hokeja do podchodzenia do meczu z całą powagą, bo Kanadyjczycy po trzech meczach (dwóch zwycięstwach i jednej porażce od gospodarzy mistrzostw Słowacji) mieli tylko sześć punktów na koncie.

Zgodnie z przewidywaniami Kanadyjczycy rozpoczęli mecz aktywnie, ale w pierwszych minutach nie potrafili trafić w bramkę rywalek. Grając w równych składach, francuska reprezentacja godnie trzymała się. Tablica wyników zmieniła się po raz pierwszy po tym, jak Europejczycy zdobyli skreślenie. Podczas gry 5 na 4 kanadyjscy hokeiści nie mieli czasu na tworzenie niebezpiecznych momentów, ponieważ Francuzi prawie natychmiast ponownie odeszli. Przez ponad minutę reprezentacja Kanady miała dwuosobową przewagę. Taka przewaga wkrótce dała o sobie znać. W 9. minucie spotkania Anthony Manta celnym rzutem z prawego koła rzutowego posłał krążek w bramkę reprezentacji Francji.

Do drugiego gola nie trzeba było długo czekać. W 11. minucie spotkania zawodnik Edmonton Oilers i Maple Leaves Darnell Nurse strzelił błyskotliwym podaniem do pustej bramki od napastnika Las Vegas i lidera Jonathana Marchesso.

Pod koniec tego okresu, młody napastnik Tampa Bay Lightning Anthony Cirelli objął czołowe role w kanadyjskiej drużynie narodowej. Najpierw w słupek trafił rzut kolegi z drużyny Nikity Kucherowa, aw 17. minucie po podaniu zza bramki Cirelli po raz trzeci zdenerwował francuskiego bramkarza. Wynik 3:0 na korzyść reprezentacji Kanady dotrwał do gwizdka na pierwszą przerwę.

Wbrew oczekiwaniom kanadyjskich kibiców ich reprezentacja w drugim okresie nie była w stanie kontynuować porażki z Francuzami. Gracze z liści klonu zaatakowali, ale nie mogli trafić w bramę. Ponadto zagraniczni mistrzowie dwukrotnie zdobyli usunięcie w tym okresie. Reprezentacja Francji nie zdołała zrealizować pierwszego z nich, a nawet omal nie przeoczyła go w niebezpiecznym kontrataku. Dużo lepiej drugą przewagę liczebną odegrali Europejczycy. W 17. minucie okresu, kiedy do wyjścia wyrzuconego Kanadyjczyka pozostało sześć sekund, Damien Fleury nieodparcie rzucił w bliski górny róg bramki bramkarza Kanady i Philadelphia Flyers Hart. Wynik wyniósł 3:1 na korzyść hokeistów zza oceanu. Liczby na tablicy wyników nie zmieniły się do końca drugiej tercji.

Po 3 minutach w ostatnim okresie Francuzi zdołali strzelić drugiego gola. Niemiecki legionista Europejczyk Anthony Resch wykorzystał ospałość kanadyjskich obrońców i uderzył w bramę Kaspera Harta, zmniejszając dystans do minimum.

Po chybionym krążku Kanadyjczycy zaczęli grać aktywniej. Owocem tego był drugi gol Anthony'ego Manty w meczu. W 9. minucie tego okresu napastnik wykończył pocisk z grosza do francuskiej bramki. Wynik wyniósł 4:2 na korzyść „liści klonu”. Dwie minuty później Mark Stone po raz piąty zdenerwował Francuzów rzutem z połowy strefy.

Pod koniec meczu zawodnicy drużyn zaczęli często wychodzić. Finałowy segment spotkania rozegrały drużyny narodowe w nierównych składach. Wynik na tablicy wyników nie uległ zmianie. Drużyna Kanady odniosła trzecie zwycięstwo w mistrzostwach świata z łącznym wynikiem 5:2.