Mistrzostwa Świata W Hokeju Na Lodzie 2019: Przegląd Meczu Szwajcaria - Rosja

W dwóch finałowych rundach fazy grupowej Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie na Słowacji reprezentacja Rosji musiała zmierzyć się z poważnymi rywalami. Zgodnie z regulaminem turnieju 19 maja podopieczni Ilji Worobiowa spotkali się z reprezentacją Szwajcarii, która odniosła cztery zwycięstwa w pięciu spotkaniach.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie 2019: przegląd meczu Szwajcaria - Rosja

Reprezentacja Szwajcarii przywiozła godny skład na mistrzostwa świata w hokeju na Słowacji. Wszyscy liderzy reprezentacji narodowej, uwolnieni ze swoich klubów w NHL, dołączyli do grona Europejczyków. Co najmniej dwie szwajcarskie piątki stanowiły potężną siłę.

Początek spotkania pozostał u Rosjan. Już na pierwszej zmianie szwajcarscy hokeiści zarobili mniejszość, ale „czerwony samochód” nie zdołał zrealizować przewagi liczebnej. Potem Rosjanie nadal aktywnie grali, dzięki czemu Szwajcarzy mieli problemy z wydostaniem się ze swojej strefy. W 4. minucie spotkania Dmitrij Orłow pobiegł samotnie do bramki bramkarza szwajcarskiej drużyny narodowej, ale nie mógł zdobyć bramki. Tak aktywna akcja obrońcy nie przeszła bez śladu - napastnik "Chicago" Artem Anisimov wykończył krążek w bramie Ginoniego. Rosja objęła prowadzenie 1:0.

Po bramce zwiększyła się przewaga terytorialna i grająca Rosjan, jednak publiczność nie widziała drugiego krążka w pierwszej tercji. Dopiero w drugiej połowie dwudziestu minut Szwajcarzy zaczęli pozycyjnie atakować bramę Aleksandra Georgiewa.

W końcówce tego okresu szwajcarska reprezentacja mogła postawić na atut, co ułatwiły dwie przesunięcia od Rosjan. Mimo groźnych rzutów nominalnych gospodarzy meczu bramy rosyjskiej drużyny pozostały nienaruszone aż do syreny na przerwę.

Drużyna rozpoczęła drugi okres rozgrywką czteroosobową. Przewaga liczebna Szwajcarów nie trwała długo i nie prowadziła do groźnych ataków. Wkrótce jednak podopieczni Ilji Worobiew ponownie odeszli. Liczbowa większość Szwajcarów była ostra, ale bramkarz New York Rangers nadal utrzymywał nienaruszoną bramkę. Być może Aleksander Georgiew był najlepszym zawodnikiem reprezentacji Rosji w drugim okresie. Młody bramkarz kilkakrotnie uratował rosyjską drużynę narodową przed nieuniknioną bramką.

W 7. minucie wynik na tablicy wyników nadal się zmieniał. Dla krajowych kibiców było to satysfakcjonujące, ponieważ Nikita Kucherov wraz z transferem swojego przyjaciela Nikity Gusiewa trafił do bram Ginoniego, zdobywając tym samym swój osobisty trzynasty punkt w turnieju w systemie bramka + podanie.

Druga połowa okresu minęła w obosiecznych atakach, ale wynik się nie zmienił. Szwajcarzy przegrywali 0:2. Pod koniec tego okresu namiętności zaczęły się gotować. Drużyny zasłużyły na wzajemne usunięcie się z niegrzeczności, co doprowadziło do gry w niekompletnych, ale równych składach na początku ostatnich dwudziestu minut.

Drużyna rosyjska spędziła trzeci okres porządnie, z myślą o własnej bramce. U bram Georgiewa i Ginoniego było stosunkowo mniej szans niż w pierwszych częściach spotkania. Rosjanie mieli przewagę w grze, chętniej strzelali na bramkę. Nikita Gusiew nie wykorzystał okazji do zdobycia bramki w wielkiej szansie. Rzut napastnika z Las Vegas znalazł odbicie w poprzeczce. Na 5 minut przed końcem meczu obrońca Toronto Maple Leafs Nikita Zajcew popisał się doskonałym podaniem do Artema Anisimova, po czym środkowy napastnik skierował rundę do Nikity Kucherowa. Napastnik Tampy szedł sam na sam z bramkarzem i był celny. Ten gol był ostatnim w meczu.

Rosjanie ostatnie cztery minuty spotkania spędzili w mniejszości (dwukrotnie przechodzili na emeryturę). Szwajcarzy zmienili bramkarza na szóstego pola, ale nie mogli zdobyć bramki. W ostatnich sekundach meczu poprzeczka grała dla krajowych hokeistów.

Końcowy wynik konfrontacji to 3:0 na korzyść reprezentacji Rosji. Ten wynik pozwolił Rosjanom utrzymać się na szczycie tabeli grupy B.