Mistrzostwa Świata W Hokeju Na Lodzie 2019: Przegląd Meczu Szwecja - Rosja

W finałowym meczu fazy grupowej Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie, które odbyły się na Słowacji, reprezentacji Rosji przeciwstawił się jeden z głównych faworytów całego turnieju - drużyna Szwecji. Ostateczny rozkład miejsc w górnej części tabeli grupy B zależał od wyniku tej gry.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie 2019: przegląd meczu Szwecja - Rosja

Przed finałowym meczem w grupie B rosyjska reprezentacja hokeja na lodzie na Mistrzostwach Świata 2019 zajęła pierwsze miejsce. Ostatnimi rywalami Rosjan w fazie grupowej byli hokeiści ze Szwecji. Ta skandynawska drużyna przywiozła na turniej wiele swoich gwiazd. Dlatego też obserwowana gra wydawała się jedną z najbardziej intrygujących w fazie wstępnej turnieju.

Mecz rozpoczął się od wzajemnego pragnienia między zespołami posiadania krążka. W pierwszych pięciu minutach spotkania publiczność nie widziała żadnych szans na zdobycie bramki. Szwedzka drużyna narodowa częściej atakowała pozycyjnie. Rosjanie próbowali kontratakować. W 8. minucie wynik uległ zmianie. Działalność skandynawskich hokeistów w strefie zagranicznej doprowadziła do porzuconego krążka. Strzał Markusa Pettersona z niebieskiej linii trafił kapitana Colarodo Avalanche, Gabriela Landeskoga. Z centrum gwiazdy przed Szwedami pocisk rykoszetował do bram Andrieja Wasilewskiego. Szwecja objęła prowadzenie 1:0.

Po nietrafionym krążku Rosjanie starali się grać bardziej aktywnie w obcej strefie, ale nie doprowadziło to do niebezpiecznych momentów pod bramką Markstrem, ale do usunięcia Siergieja Andronowa. Napastnik CSKA w obcej strefie zaczepił przeciwnika kijem i dostał zasłużone dwie minuty. Rosjanie grali wzorowo w mniejszości, nie pozwalając Szwedom na podwyższenie wyniku.

Kilka minut później Kirill Kaprizov został ukarany grzywną. Rosjanie ponownie zarobili dwie minuty gry w nierównych składach w strefie ataku. Skandynawscy hokeiści stworzyli napięcie pod bramką Wasilewskiego, ale bramkarz Tampa Bay, przy pomocy obrony, nie pozwolił na drugą bramkę.

Pierwsza tercja zakończyła się wynikiem 1:0 na korzyść Szwecji. Skandynawscy hokeiści wyglądali lepiej w pierwszych dwudziestu minutach meczu, częściej strzelali na bramkę i mieli przewagę terytorialną i grę.

W drugim okresie gra zmieniła się dramatycznie. Reprezentacja Rosji wyrównała wynik w pierwszej minucie. Trzej Gusiew - Anisimov - Kucherov ustawili idealny atak swoimi podaniami, po czym napastnik Chicago wyrównał wynik. Drugą bramkę przeciwko Szwedom zorganizowali Rosjanie po 4 minutach. Rzut Michaiła Sergaczowa z niebieskiej linii zamknął Jewgienij Dadonow, któremu jesienią udało się zastąpić klub i zmienić kierunek lotu krążka. Dla napastnika Florida Panthers ten gol był już siódmym w turnieju.

W 9. minucie dwie główne gwiazdy rosyjskiego hokeja ostatniej dekady zagrały fajną kombinację. Jewgienij Malkin asystował Aleksandrowi Owieczkinowi, po czym napastnik Waszyngtonu zmusił Jakuba Markstrema do poddania się po raz trzeci.

Rosyjska drużyna narodowa nadal rozdzierała szwedzką obronę. W 15. minucie Kirill Kaprizov strzelił swojego pierwszego gola na Mistrzostwach Świata 2019, który rzucił zaraz po wrzucie wygranym przez Kuzniecowa. 4:1 na korzyść reprezentacji Rosji. Być może ten cel ostatecznie złamał Szwedów. Do końca tego okresu Skandynawowie poddali się jeszcze dwukrotnie, w ciągu jednej minuty. Najpierw strzelił Michaił Grigorenko, a potem napastnik Pittsburgha Jewgienij Malkin. Końcowy wynik meczu po dwóch tercjach to 6:1 na korzyść reprezentacji Rosji.

W ostatnim okresie publiczność zobaczyła jeszcze cztery gole. Trzy z nich zorganizowali szwedzcy hokeiści. W 13. minucie William Newlander zamknął lukę, osiągając wynik 6:2. Odpowiedź Rosjanom zajęła mniej niż minutę. Dmitrij Orłow odpowiedział swoim strzelonym krążkiem. Potem stało się wreszcie jasne, że zwycięzcą spotkania będzie drużyna rosyjska. Być może to rozluźniło krajowych hokeistów. Podopieczni Ilyi Vorobyova w ciągu ostatnich trzech minut poddali się jeszcze dwukrotnie. Wyróżnili się szwedzcy obrońcy Ekman-Larson i Klingberg.

Końcowy wynik spotkania to 7:4 na korzyść reprezentacji Rosji. Ten wynik pozwolił naszej drużynie pewnie wygrać grupę B. Rywalem Rosjan w ćwierćfinale będzie reprezentacja USA.