Jak Długo Trwa Mecz Koszykówki?

Spisu treści:

Gra w koszykówkę jest jedną z najpopularniejszych na świecie, ale nie każdy wie, jak długo trwa jeden mecz koszykówki. Kwarte, dogrywki, przerwy, przerwy – często ich czas trwania budzi wątpliwości.

Jak długo trwa mecz koszykówki?

Jak liczony jest czas w koszykówce

Koszykówka jest jednym z tych sportów, gdzie czas netto zostanie zachowany. Stoper sędziego działa tylko wtedy, gdy piłka jest w grze. Jeśli opuści boisko lub nastąpią przerwy o innym charakterze, czas meczu zostaje zatrzymany. Odliczanie rozpoczyna się ponownie po tym, jak piłka jest w grze.

Sama gra podzielona jest na cztery równe ćwiartki. Mogą one trwać 10 lub 12 minut. Jednocześnie odcinki 12-minutowe są obecnie praktykowane tylko w istniejącym w Ameryce Północnej National Basketball Association (NBA). We wszystkich innych turniejach, jedna czwarta to 10 minut.

Gra rozpoczyna się rzutem sędziowskim, który jest rozgrywany w środkowym kole kortu. Między kwartami są 2 minuty przerwy. W tym przypadku drugą i trzecią kwartę dzieli długa przerwa – 15 minut.

Mecz koszykówki wygrywa drużyna z największą liczbą punktów na koniec czasu gry (40 lub 48 minut w zależności od zasad). Jeśli wynik jest równy, przydzielana jest dogrywka (dodatkowe 5 minut). Zespoły grać aż wyłaniany jest zwycięzca. Nie może być remisów, więc spędza się tyle nadgodzin, ile potrzeba (jedna, dwie, trzy itd.).

Wszystkie podane liczby odnoszą się do czasu meczu netto. Jeśli weźmiemy zwykły czas, to mecz koszykówki z reguły zajmuje około 1-2 godzin astronomicznych (z przerwami w grze, z przerwami, nadgodzinami).

Zasady specjalne

Każda drużyna ma 24 sekundy na jeden atak (w NBA – 32). Czas liczony jest od momentu, w którym piłka uderzy w dłonie gracza, a przed jej upływem drużyna musi pozbyć się „skorupy” koszykówki. W przeciwnym razie sędzia przerywa atak gwizdkiem i podaje piłkę przeciwnej drużynie. Z reguły posiadanie kończy się rzutem na obręcz przeciwnika.

Ponadto w pierwszych 8 sekundach posiadania piłka musi zostać przeniesiona z własnej połowy boiska na drugą stronę. A przy rzucie z autu lub podczas rzutu wolnego piłka musi opuścić ręce koszykarza w ciągu 5 sekund. Istnieje również zasada 3 sekund: jest to limit czasu, w którym gracz może znajdować się pod pierścieniem przeciwnika.

Rekord czasu gry

W 2006 roku w Ameryce Północnej odbył się najdłuższy mecz koszykówki w historii. Drużyny Duke i North Carolina grały przez ponad 58 godzin od soboty rano do poniedziałku wieczorem. Mecz odbył się specjalnie po to, aby ustanowić rekord czasowy, a dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na cele charytatywne.