Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1932 W Lake Placid

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1932 odbyły się w Stanach Zjednoczonych w Lake Placid i stały się pierwszymi igrzyskami olimpijskimi, które odbyły się w Ameryce Północnej. Miały one miejsce podczas światowego kryzysu finansowego, dlatego były wyraźnie gorsze od poprzednich pod względem liczby uczestniczących krajów i liczby sportowców.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1932 w Lake Placid

Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się w 1924 roku, zawody w Lake Placid były trzecim w ich historii. Światowy kryzys finansowy pozostawił zauważalny ślad w ich gospodarstwach, liczba sportowców i uczestniczących krajów znacznie spadła w porównaniu do Igrzysk z 1928 roku. W igrzyskach wzięło udział 252 sportowców z 17 krajów, z czego 150 reprezentowało dwa kraje – USA i Kanadę.

Na III Zimowych Igrzyskach Olimpijskich zaprezentowano takie dyscypliny sportowe jak bobsleje, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo biegowe, kombinacja norweska, skoki narciarskie, hokej, łyżwiarstwo figurowe. Curling i wyścigi psich zaprzęgów zostały pokazane jako sporty pokazowe.

Na tych igrzyskach nie było przedstawicieli Związku Radzieckiego, zaczęli brać udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich dopiero w 1956 roku. Pierwsze miejsce w rywalizacji drużynowej zdobyli zawodnicy z USA z 6 złotymi, 4 srebrnymi i 2 brązowymi medalami. Drugie miejsce przypadło olimpijczykom z Norwegii: 3 złote, 4 srebrne i 3 brązowe medale. Trzecie miejsce przypadło Szwedom z jednym złotym i dwoma srebrnymi medalami. Łącznie medale olimpijskie zdobyli przedstawiciele dziesięciu krajów.

W hokejowym turnieju wzięły udział tylko cztery drużyny – reprezentacje USA, Kanady, Niemiec i Polski. Po raz pierwszy mecze odbywały się na halowym lodowisku, kanadyjska drużyna została mistrzami olimpijskimi, drugie miejsce zajęli zawodnicy z USA, trzecie zdobyli Niemcy.

Na torze bobslejowym Amerykanie nie mieli sobie równych, zabrali całe złoto, po jednym srebrnym i jednym brązowym z dwóch rozegranych kompletów medali. Sportowcy ze Stanów Zjednoczonych spisywali się równie imponująco w łyżwiarstwie szybkim, zdobywając złoto na wszystkich czterech dystansach.

W biegach narciarskich główna bitwa o medale rozegrała się między Szwedami, Finami i Norwegami. W krótkim wyścigu na 15 kilometrów Szwedzi zdobyli złoto i srebro, Finowie poszli na brąz. W maratonie 50 km narciarze z Finlandii zdobyli złoto i srebro, a Norwegowie brąz. Ostatecznie w narciarskiej imprezie nordyckiej całe podium przypadło sportowcom z Norwegii. Królowali także w skokach narciarskich, zdobywając wszystkie trzy medale.

Karl Schaeffer z Austrii zdobył złoto wśród łyżwiarzy figurowych w łyżwiarstwie figurowym mężczyzn, Sonya Henie z Norwegii wygrała wśród kobiet. W łyżwiarstwie parowym złoto powędrowało do André Bruneta i Pierre'a Bruneta.