Jak Wyglądały Igrzyska Olimpijskie W Lake Placid W 1980 Roku?

1980 w historii współczesnego ruchu olimpijskiego najbardziej znany jest z bojkotu moskiewskich letnich igrzysk olimpijskich, ale igrzyska zimowe odbyły się również w tym samym roku. Miały one miejsce na początku roku w amerykańskim mieście Lake Placid i nie towarzyszyły im żadne kolizje polityczne.

Jak wyglądały igrzyska olimpijskie w Lake Placid w 1980 roku?

Ceremonia otwarcia igrzysk z udziałem ówczesnego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Waltera Mondale'a odbyła się 14 lutego 1980 roku na miejskim torze wyścigowym, który może pomieścić 30 tysięcy widzów. A ceremonia zamknięcia 11 dni później odbyła się na lodowisku Herb Brooks Arena wybudowanym specjalnie na igrzyska olimpijskie. Półtora tygodnia między tymi dwoma wydarzeniami upłynęło pod znakiem dominacji sportowców z dwóch krajów - NRD i ZSRR.

Najwięcej medali zdobyli niemieccy olimpijczycy – 23. W biathlonie zdobyli pięć nagród, a pozostałe cztery trafiły do sowieckich sportowców. W bobslejach dwie drużyny z NRD zdobyły cztery nagrody z sześciu, w saneczkarstwie trzy z dziewięciu.

Przedstawiciele ZSRR otrzymali siedem nagród w narciarstwie biegowym, a cztery z nich były złote. Zgodnie z ustaloną już tradycją, radzieccy łyżwiarze figurowi byli również silni, przynosząc do wspólnej skarbonki dwa złote, srebrne i brązowe medale. Jednak hokeiści, którzy wcześniej byli mistrzami olimpijskimi pięć razy z rzędu, sensacyjnie przegrali z amerykańską drużyną składającą się ze studentów i studentów. W sumie sportowcy Związku Radzieckiego zdobyli o jeden medal mniej niż drużyna NRD, ale ZSRR miał więcej złotych medali.

Amerykanie zajęli trzecie miejsce pod względem liczby nagród. Oprócz niespodziewanego złota hokeistów, wszystkie inne medale najwyższego standardu amerykańskich olimpijczyków na XIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich należały do łyżwiarza Erica Haydena. Na tych meczach na start szedł pięć razy i za każdym razem był szybszy od swoich rywali. Dzięki temu wyczynowi 21-letni Amerykanin mógł w pojedynkę wepchnąć Stany Zjednoczone na trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Oprócz niego rodzinę Haydenów na torze łyżwiarstwa szybkiego reprezentowała młodsza siostra Erica, która również nie pozostała bez nagrody - zdobyła brąz w trzykilometrowej łyżwiarstwie szybkim.

W sumie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 rozegrano 38 zestawów nagród, o które rywalizowało prawie 1100 sportowców z 37 krajów.