Kim Jest Usain Bolt

Biegacze krótkodystansowi z Jamajki są najbardziej prawdopodobnymi pretendentami do wygrania wszelkich zawodów, w których rywalizują. Najsłynniejszy sportowiec w tych dyscyplinach przełajowych – Usain St. Leo Bolt – reprezentuje również ten mały wyspiarski kraj położony na Karaibach.

Kim jest Usain Bolt

Usain kończy 26 lat 21 sierpnia 2012 roku. Cztery lata temu ta osobista data przypadła na dzień odpoczynku między dwoma ostatnimi wyścigami poprzednich Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się wówczas w Pekinie. Z pewnością te urodziny zapamięta sportowiec w najjaśniejszych barwach – 20 sierpnia zdobył złoto olimpijskie w biegu na 200 metrów, bijąc jednocześnie rekord świata słynnego Amerykanina Michaela Johnsona. A 22 sierpnia odbyła się sztafeta, którą jamajski zespół, dzięki staraniom Bolta, również wygrał z nowym rekordem świata. Oprócz tych dwóch złotych medali na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, fenomenalny biegacz ma również złoto na 100 m, które również zdobyło rekordem świata.

Przed startami olimpijskimi w 2008 roku biografia sportowa czarnego olbrzyma (wysokość - 1 metr 95 cm) miała dwie złote i srebrne nagrody na Mistrzostwach Świata Młodzieży, cztery złote medale za podobną konkurencję dla młodych sportowców w Ameryce Środkowej, złoto i srebro na Panamerykańskich Igrzyskach Młodzieży. W kategoriach „seniorów” przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie Usain Bolt dwukrotnie zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Świata i raz został pierwszym na Mistrzostwach Ameryki Środkowej. A po letnich igrzyskach w Chinach sportowiec uzupełnił swoją kolekcję pięcioma złotymi medalami mistrzostw świata i dwoma kolejnymi rekordami świata. Dziesięć razy został uznany najlepszym sportowcem roku według wersji różnych organizacji, w tym Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie Bolt zajmuje najwyższą pozycję w rankingu tego stowarzyszenia. Nic dziwnego, że Usain pojawił się na igrzyskach w 2012 roku nie tylko po to, by walczyć o nagrody, ale by ustanowić rekord 9,4 sekundy na 100 m i przebiec dwa razy dłuższy dystans w ciągu 19 sekund. Mimo, że w jamajskiej drużynie ma bardzo godnego zawodnika – Johan Blake dwukrotnie wyprzedził Bolta na starcie mistrzostw kraju.