Jakie Nagrody Olimpijskie Były Miłą Niespodzianką

Wyniki igrzysk olimpijskich w Londynie, które zakończyły się 12 sierpnia, należy uznać za bardzo udane dla reprezentacji Rosji. Po zdobyciu łącznie 82 medali, w tym 24 złotych, 26 srebrnych i 32 brązowych, rosyjska drużyna pewnie zajęła 4 miejsce. A pod względem ogólnej liczby medali Rosjanie daleko wyprzedzili gospodarzy igrzysk – sportowców Wielkiej Brytanii, którzy zajęli 3 miejsce tylko ze względu na dużą liczbę nagród o najwyższym standardzie.

Jakie nagrody olimpijskie były miłą niespodzianką

Oczywiście każda nagroda na Igrzyskach Olimpijskich jest bardzo honorowa zarówno dla sportowca, jak i kraju, który reprezentuje. Ale nawet wśród nich są tacy, którzy byli miłą niespodzianką i dlatego są szczególnie cenni. Na przykład w pierwszych dniach igrzysk, kiedy nasza drużyna jako całość nie spisywała się zbyt dobrze, rosyjscy judokowie płci męskiej pokazali doskonałe wyniki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nasi sportowcy dosłownie zaszokowali ekspertów judo, a zwłaszcza Japończyków, którzy tradycyjnie są bardzo silni w tym sporcie. Szczególnie miłą niespodzianką były złote medale Arsena Galstyana, Mansura Isajewa i Tagira Chajbulajewa.

Niewątpliwą niespodzianką było złoto Eleny Lashmanovej, wygrywanej w zawodach w chodzeniu wyścigowym na dystansie 20 kilometrów. Jak przyznała sama mistrzyni olimpijska, o takim sukcesie nawet nie marzyła. W końcu wszyscy komentatorzy sportowi i eksperci w tym sporcie uważali, że główną pretendentką do pierwszego miejsca jest inna Rosjanka - Olga Kaniskina. Mimo to w ostatnim odcinku tego najtrudniejszego dystansu Lashmanova zdołała ominąć Kaniskinę i zdobyć złoty medal olimpijski.

I oczywiście nie można nie wspomnieć o złocie rosyjskiej pary wioślarzy-kajakarzy Aleksandra Dyachenko / Jurija Postrigai w odległości 200 metrów. Brytyjczycy, tradycyjnie silni w wioślarstwie, byli uważani za niekwestionowanych faworytów w tej dyscyplinie, zwłaszcza że rosyjscy sportowcy zaczęli wspólnie trenować całkiem niedawno. Niemniej jednak to Rosjanie zdobyli złoto, a gospodarze igrzysk zadowolili się dopiero trzecim miejscem.

Miłą niespodzianką był również brązowy medal zdobyty przez rosyjską parę badmintona Valerię Sorokinę i Ninę Vislovą, które w walce o trzecie miejsce pokonały doświadczony kanadyjski duet Alex Bruce/Michelle Lee. I dokładnie to samo wrażenie zrobiła brązowa medalistka biegaczki Ekateriny Poistogowej, która na dystansie 800 metrów zajęła trzecie miejsce. Mówiąc o tym wyścigu, sportowiec nie ukrywał, że było to dla niej bardzo trudne. „Ale udało mi się dotrzeć do brązu, na mecie wygrałam dosłownie kilka setnych sekundy” – uśmiechnęła się Ekaterina.