Gdzie Odbyły Się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976

Zimowe Igrzyska Olimpijskie to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie. Biorą w nich udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, zawody sportowe transmitowane są na cały świat. Jednym z najjaśniejszych w historii sportu były Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976.

Gdzie odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976

Pierwotnie planowano, że Igrzyska Olimpijskie 1976 odbędą się w Stanach Zjednoczonych w mieście Denver. Jednak lokalni mieszkańcy sprzeciwili się jego zorganizowaniu, w wyniku czego Komitet Olimpijski znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ przygotowanie igrzysk trwa dłużej niż rok. Pomógł jej Austria, która już w 1964 roku gościła w Innsbrucku Igrzyska Olimpijskie. W wyniku porozumień z Komitetem Olimpijskim Innsbruck ponownie był gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W zawodach wzięło udział 1123 osób z 37 krajów, na igrzyskach zaprezentowano 10 dyscyplin sportowych: narciarstwo alpejskie, bobsleje, biathlon, łyżwiarstwo szybkie, skoki narciarskie, narciarstwo biegowe, kombinację nordycką, saneczkarstwo, łyżwiarstwo figurowe, hokej.

Zgodnie z wynikami Olimpiady, zwycięskie kraje są zawsze zdeterminowane. Na Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku przekonujące zwycięstwo odnieśli sportowcy ze Związku Radzieckiego, zdobywając w zaciekłej walce 13 złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych medali. Zaszczytne drugie miejsce zajęła NRD - 7 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych medali. Trzecie miejsce przypadło sportowcom ze Stanów Zjednoczonych, którzy zdobyli 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe medale.

Kibice zapamiętali Olimpiadę w Innsbrucku z dużej intensywności zmagań. Szczególnie dramatyczny okazał się finał rozgrywek hokejowych, w których spotkali się starzy rywale – reprezentacje Związku Radzieckiego i Czechosłowacji. Pomimo tego, że drużyna z ZSRR została uznana za faworytkę, do końca pierwszej połowy rywalka wygrała wynikiem 0:2. W drugiej połowie sowieccy hokeiści zdołali wyrównać wynik, ale osiem minut przed końcem trzeciej połowy czechosłowacy znów wyszli na prowadzenie. I dopiero gole Aleksandra Jakuszewa i Walerego Kharlamowa ustanowiły końcowy wynik meczu - 4:3 na korzyść reprezentacji ZSRR.

Dobrze wypadli też radzieccy łyżwiarze. W łyżwiarstwie parowym złoto zdobyli Irina Rodnina i Aleksander Zajcew, w tańcu na lodzie pierwsi byli Ludmiła Pachomowa i Aleksander Gorszkow.

Sergei Savelyev wygrał bieg na 30 km wśród narciarzy. Na 15-kilometrowym dystansie dwa pierwsze miejsca zajęli Nikołaj Bazhukow i Jewgienij Bielajew. Kolejny medal, brązowy, został zdobyty w wyścigu drużynowym. Złoto zasłużenie zdobyli zawodnicy z Finlandii. Wyróżniały się też kobiety – Raisa Smetanina wygrała 10-kilometrowy bieg narciarski, a radzieckie dziewczyny również zdobyły złoto w sztafecie.

Sukcesy odnieśli także biathloniści – Nikolay Kruglov zdobył złoto w biegu indywidualnym na 20 km. W sztafecie wygrali też zawodnicy radzieccy.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976 w Innsbrucku były jednymi z najbardziej intensywnych i ekscytujących igrzysk i na zawsze zapisały się w historii sportu.