Kim Jest Missy Franklin

Melissa Janette Franklin to amerykańska pływaczka, która została wybrana do reprezentacji USA na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku. Wiosną tego roku Missy skończyła 17 lat, ale jest już bardzo znaną osobą wśród najszybszych pływaków na świecie i jest uważana za faworytkę w walce o medale olimpijskie w kilku dyscyplinach.

Kim jest Missy Franklin

Melissa zdobyła swoją pierwszą międzynarodową nagrodę dwa lata temu na Mistrzostwach Świata w pływaniu na krótkich torach. W pływaniu na 200 metrów stylem grzbietowym pokazała drugi wynik. W tym samym miejscu Franklin otrzymał srebrną nagrodę za udział w sztafecie 4x100 metrów. W następnym roku Melissa rywalizowała w Mistrzostwach Świata na długich 50-metrowych torach i osiągnęła bardzo znaczące wyniki, zdobywając brązowe, srebrne i trzy złote medale. Po tych zawodach 16-letni Amerykanin został uznany najlepszym pływakiem na świecie w 2011 roku według oficjalnego magazynu Międzynarodowej Federacji Pływackiej FINA Aquatics World Magazine.

Dopiero po tych wszystkich głośnych zwycięstwach Melissa zdobyła dwa najwyższe tytuły w krajowych mistrzostwach USA - latem 2011 roku została mistrzynią pływania na 100 metrów stylem dowolnym i stylem grzbietowym. A pod koniec roku Missy zdobyła dwa razy więcej. W październiku na Pucharze Świata w Pływaniu ustanowiła nowy rekord świata na 200 m stylem grzbietowym. Warto zauważyć, że było to pierwsze światowe osiągnięcie od czasu zakazu noszenia zaawansowanych technologicznie strojów kąpielowych w 2010 roku. A w grudniu padł drugi rekord, w którym Franklin brał udział w sztafetowym zespole pływaków na dystansie 4x100 metrów.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie Melissa Franklin wystartuje w siedmiu dyscyplinach pływackich - czterech indywidualnych i trzech sztafetowych. Dzień po ceremonii otwarcia zdobyła brązowy medal z drużyną US 100m stylem dowolnym w sztafecie pływackiej. W tym samym czasie Missy zakończyła swój etap z najlepszym czasem osobistym, a amerykańska drużyna ustanowiła rekord kraju. Franklin z jeszcze większym sukcesem zakończyła swój pierwszy konkurs indywidualny w Londynie - wygrała bieg finałowy na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym.