Jednym z najbardziej spektakularnych i najpiękniejszych sportów jest tenis, który jest tak nazywany w przeciwieństwie do tenisa stołowego. Jego historia sięga XVI wieku, kiedy w tenisa grali tylko szlachcice. Ten sport zmienił się, rozwinął i ostatecznie przetrwał w formie, w jakiej jest znany.

Tenis jako sport

Instrukcje

Krok 1

Tenis zapewnia specyficzny obszar gry - kort. Jest to prostokątna płaska powierzchnia z naniesionymi na nią oznaczeniami. Ta ostatnia wskazuje tylną i boczną linię, za którą zawodnicy mogą się poruszać, ale piłka nie może wyjść poza boisko. Ponadto uważa się, że zewnętrzne granice linii znajdują się poza terenem, tj. podczas wymiany piłka może uderzyć w linię. Na środku boiska rozciągnięta jest siatka. Zaznaczone są również linie lub strefy serwujące, które obejmują odstęp 7 jardów (lub 6,40 m) od siatki. W zależności od strony, z której wykonywany jest serwis, gracz musi wejść do prawej lub lewej strefy serwisowej. Wymiary kortu dla jednego gracza to 26 x 9 jardów (23,77 x 8,23 m). W deblu szerokość kortu została zwiększona do 12 jardów (lub 10,97 m).

Krok 2

Nawierzchnie na kortach mogą być różne: trawa, brud, twarda, syntetyczna, dywan. Żaden rodzaj kortu nie ma żadnych zalet, dlatego nawet profesjonalne turnieje o prestiżowym statusie odbywają się na różnych typach nawierzchni. Od tego drugiego zależy taktyka gry, ponieważ parametry odbicia piłki i prędkość poruszania się zawodników różnią się na różnych nawierzchniach. Zawodnik wraz z trenerem przygotowuje się do nadchodzącego turnieju, biorąc pod uwagę oprawę kortu.

Krok 3

Również do tenisa przewidziany jest specjalistyczny sprzęt - rakieta i piłka. Rakieta jest reprezentowana przez rączkę, która zamienia się w zaokrągloną obręcz ze sznurkami. Jest to strunowa powierzchnia, w którą zawodnik uderza piłkę. Struny do rakiet tenisowych mogą być sztuczne lub naturalne. A dziś te pierwsze nie są w żaden sposób gorsze od tych drugich pod względem jakości. Stopień naprężenia struny może być różny, co decyduje o łatwości kontroli lotu piłki i sile uderzenia. Wybitni sportowcy używają rakiet wykonanych na zamówienie. Początkujący sportowcy i amatorzy kupują gotowe. Parametry rakiety (długość rączki, rozmiar obręczy, ilość strun) reguluje Międzynarodowa Federacja Tenisowa.

Krok 4

Piłka tenisowa jest zwykle żółtą gumową pustą piłką. Może być również biały, ale podczas głównych turniejów pokazywanych w telewizji, jasnożółty jest używany jako najbardziej widoczny kolor podczas filmowania. Miłośnicy mogą bawić się kulkami o innych jasnych kolorach. Wierzch piłki tenisowej pokryty jest filcem, który nadaje jej pewne właściwości aerodynamiczne. Parametry tego sprzętu (waga, rozmiar, stopień odkształcenia) określa również federacja tenisowa.

Krok 5

Przepisy przewidują obecność dwóch zawodników (lub dwóch drużyn) na boisku po przeciwnych stronach siatki. Jeden z graczy w jednej grze jest uważany za serwer, a drugi za odbiorcę. Serw wykonywany jest do określonej strefy, po udanej próbie rozpoczyna się rajd. Jeśli próba się nie powiedzie, gracz ponownie wprowadza piłkę do gry. Jeśli są dwa błędy serwisowe, punkt jest przyznawany przeciwnikowi. Podczas wymiany piłka po stronie jednego z zawodników nie może spaść na boisko więcej niż jeden raz: gracz może albo uderzyć piłkę, która odbiła się od ziemi, albo zagrać nią w powietrzu (nie czekając, aż się odbije). z ziemi). Jeśli gracz popełni błąd, traci punkt, a przeciwnik odpowiednio go zdobywa. Mecz ocenia sędzia na wieży, może mu pomóc sędziowie boczni Od 2006 roku elektroniczny system sędziowania Hawk-Eye jest wykorzystywany do eliminacji błędów ludzkich.

Krok 6

Mecz tenisowy podzielony jest na sety, a sety na gry. W tym ostatnim musisz zdobyć 4 punkty (jeden punkt - 15, dwa punkty - 30, trzy - 40, cztery - gra). Różnica punktów między przeciwnikami musi być większa niż dwa, tj.jeśli wynik jest parzysty, gra toczy się dalej, dopóki jeden z graczy nie będzie miał jeszcze dwóch punktów. Uważa się, że gracz, który jako pierwszy wygra 6 gemów, wygrał seta. Ale różnica w grach musi być również większa niż dwa (maksymalny wynik to 7-5). Jeśli wynik meczu wynosi 6-6, rozgrywany jest dodatkowy set - tie-break (do 7 punktów przy różnicy między zawodnikami większej niż dwa punkty). Mecze rozgrywane są w 3 lub 5 setach, co określa regulamin zawodów. W związku z tym gracz musi wygrać 2 z 3 lub 3 z 5 setów, aby wygrać mecz.