Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1948 W St. Moritz

Pierwsza biała olimpiada po II wojnie światowej odbyła się w Szwajcarii. Kraj ten nie został dotknięty walkami, a St. Moritz było już stolicą igrzysk olimpijskich w 1928 roku. Dlatego nie potrzebował specjalnego szkolenia - dostępne były główne obiekty sportowe i doświadczenie organizacji.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1948 w St. Moritz

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1948 stały się piątym z rzędu jubileuszem. Wzięło w nim udział 669 sportowców reprezentujących 28 krajów. Polityka odcisnęła swoje piętno na organizacji igrzysk. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie dopuścił do udziału w zawodach drużyn z Niemiec i Japonii. Związek Sowiecki, który w tym czasie zaczął zajmować czołowe stanowiska w niektórych dyscyplinach sportowych, wysłał na igrzyska delegację funkcjonariuszy. Po powrocie poinformowała, że jest za wcześnie na udział ZSRR w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

W St. Moritz rozegrano 22 zestawy nagród w 9 dyscyplinach sportowych: narciarstwo biegowe, hokej, łyżwiarstwo figurowe, kombinacja norweska, bobsleje, szkielet, narciarstwo alpejskie, łyżwiarstwo i skoki narciarskie.

W narciarstwie biegowym niepodzielnie królowali Szwedzi. Zostały zwycięzcami we wszystkich trzech dyscyplinach – biegu na 18 i 50 km, a także w sztafecie 4x10 km. W singlu tylko jeden brąz trafił do Finów, którzy również zajęli drugie miejsce w sztafecie. Kolejny brązowy medal dla norweskiej sztafety.

Zgodnie z oczekiwaniami Kanadyjczycy wygrali turniej hokejowy, ale nie bez trudności. Po zdobyciu takiej samej liczby punktów z reprezentacją Czechosłowacji i rozegraniu z nimi remisu 0:0, kanadyjscy hokeiści otrzymali złote medale według najlepszej różnicy między strzelonymi i nieudanymi bramkami.

W dyscyplinach narciarstwa alpejskiego bohaterem został Francuz Henri Oreye, który zdobył dwa złote i jeden brązowy medal. W skokach narciarskich całe podium zajęli norwescy latający narciarze. Drugie miejsce zajął zwycięzca Igrzysk Olimpijskich 1932 i 1936 Birger Ruud. Ten odważny człowiek został uwięziony w obozie koncentracyjnym za odmowę udziału w wydarzeniach sportowych i politycznych podczas wojny.

Norwescy łyżwiarze zdobyli złoto w trzech z czterech dyscyplin prezentowanych na igrzyskach olimpijskich. Amerykanin Richard Button zapoczątkował nową erę w łyżwiarstwie figurowym. W darmowym programie wprowadził elementy akrobatyczne i skoki. Button stał się pierwszym łyżwiarzem, który na Igrzyskach Olimpijskich wykonał podwójną oś.

W nieoficjalnych klasyfikacjach Norwegia, Szwecja i Szwajcaria zdobyły po 10 medali. Drużyna olimpijska USA zajęła czwarte miejsce z dziewięcioma medalami.