Letnie Sporty Olimpijskie: Tenis

Prekursorem współczesnego tenisa był tenis ziemny, którego zasady opracowano w 1858 roku w Anglii. W tym samym czasie powstał pierwszy sąd. Tenis został włączony do programu igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Jednak od 1924 do 1988 nie było zawodów w tym sporcie w formacie olimpiad.

Letnie sporty olimpijskie: tenis

W rywalizacji biorą udział 2 przeciwników lub 2 pary graczy.

Tenisiści muszą uderzyć piłkę w bok przeciwnika rakietą i starać się to zrobić tak, aby przeciwnik jej nie uderzył.

Gra rozpoczyna się serwem, do którego prawo przechodzi w trakcie meczu z jednego tenisisty na drugiego. Aby zaserwować piłkę, musisz stanąć za linią końcową przy przegrodzie i posłać piłkę rakietą po przekątnej na przeciwną stronę boiska. Piłka nie może uderzyć w siatki lub poza boisko. Jeśli tak się stanie, zawodnik otrzymuje drugą próbę. Gdy tylko jeden z graczy zdobędzie punkt, serwer się zmienia.

Każdy punkt zwiększa wynik gracza. Po 0 jest 15, potem 30 i 40. Aby wygrać mecz, musisz zdobyć o 1 serwis więcej niż przeciwnik, jeśli ma 30 lub mniej punktów. Gdy każdy z graczy ma 40 punktów, aby wygrać, musisz zdobyć przewagę 2 serwów.

Jeżeli po odbiciu innym niż zagrywka piłka dotknie siatki i upadnie na boisko gracza, punkt jest przyznawany przeciwnikowi.

Aby wygrać seta, musisz wygrać 6 gier. Przy wyniku 6:5 rozgrywana jest dogrywka, przy wyniku 7:5 set uważa się za zakończony. Gdy każdy gracz ma 6 zwycięstw w grach, rozgrywany jest tie-break.

W tym przypadku zmiana przechodzi przez dwa serwisy. Musisz zdobyć co najmniej 7 punktów z przewagą 2 lub więcej punktów. Nie ma czasu na tie-break. Trwa to do momentu, gdy jeden ze sportowców wygra. Po każdych 6 punktach zawodnicy zmieniają korty.

3 lub 5 setów tworzy mecz. Aby wygrać mecz, musisz wygrać w 2 lub 3 setach odpowiednio w meczu 3- i 5-setowym.

W grze pojedynczej stosuje się kort o długości 23,8 m i szerokości 8,2 m. Wzdłuż środka boiska rozciąga się siatka, która dzieli kort na dwie równe części. Wysokość siatki w środku wynosi 91,4 cm, a wysokość stojaków 107 cm.

Waga rzucanej przez zawodników piłki waha się od 56,7 g do 58,5 g. Jej średnica wynosi około 6 541-6 858 cm.

Dla rakiet tenisowych ustanowiono następujące normy: ich długość nie powinna przekraczać 73,66 cm, a średnica jest dopuszczalna do 31,75 cm.

Podczas zawodów uczestnicy są podzieleni tak, aby 16 tenisistów z najwyższą oceną oraz zawodnicy z tego samego kraju spotkali się jak najpóźniej.