Jak Rosja Zagrała Na EURO

Finałowa część Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 rozpoczęła się w Warszawie 8 czerwca i zakończy się 1 lipca w Kijowie. Jednak reprezentacja Rosji odpadła z turnieju 16 czerwca. Historia jej udziału w tych mistrzostwach rozpoczęła się już pierwszego dnia, pierwsi Rosjanie wraz z Polakami zgłosili swój wyjazd, po odbyciu zaledwie trzech spotkań fazy grupowej zawodów.

Jak Rosja zagrała na EURO 2012

Nasz zespół rozpoczął swój występ na Euro 2012 we Wrocławiu, gdzie blisko 41 tysięcy widzów osobiście uczestniczyło w jego meczu z czeską drużyną. Nie zawiedli się – tego dnia na stadionie Meisky padło pięć bramek, cztery z nich strzelił nasz zespół. Bramki strzelili Alan Dzagoev (dwukrotnie), Roman Shirokov i Roman Pavlyuchenko. Rosjanie w połowie pierwszej połowy uzyskali dość komfortową przewagę dwóch bramek, ale niedługo po rozpoczęciu drugiej Czechy (Vaclav Pilar) zredukowali różnicę wyników. Trener naszej drużyny Dick Advocaat w 73. minucie gry zastąpił napastnika Aleksandra Kerżakowa swoim kolegą Pawluczenką. Sześć minut później najpierw Dzagoev, a potem Pawluczenko ostatecznie sformalizowali przewagę reprezentacji Rosji nad czeską wynikiem 4:1.

Nasi piłkarze rozegrali drugi mecz cztery dni później na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie ich przeciwnikiem była drużyna gospodarzy. W tym meczu Alan Dzagoev strzelił doskonałego gola po rzucie wolnym kapitana reprezentacji Rosji Andrieja Arszawina. Stało się to na osiem minut przed końcem pierwszej połowy spotkania, a dwanaście minut po rozpoczęciu drugiej Jakub Blaschikowski nie mniej pięknie posłał piłkę do bramki Wiaczesława Małafiejewa. W 70. minucie Advocate ponownie zastąpił Kerżakowa Pawluczenką, ale w przeciwieństwie do poprzedniego meczu nie przyniosło to rezultatów, podobnie jak 10 minut później zastąpienie Dzagojewa Maratem Izmailowem. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Trzeci mecz Rosjan odbył się na tym samym stadionie, który ponownie zapełnił prawie 56 tysięcy widzów. Ostatnim rywalem naszej drużyny w tych mistrzostwach była reprezentacja Grecji. Jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił Grek Giorgos Karagounis, gdy czas doliczony do pierwszej połowy spotkania już biegł. Tym razem prawnik dokonał zwykłej wymiany Kerżakowa na Pawluczenkę znacznie wcześniej, w przerwie spotkania. Jednak ani ta zmiana, ani pojawienie się innego napastnika, Pawła Pogrebniaka, zamiast pomocnika Denisa Głuszakowa, ani pojawienie się na boisku zamiast obrońcy Anyukowa, innego napastnika - Izmailowa - nie zmieniły wyniku meczu. Rosjanie przegrali 0:1 i odpadli z turnieju, zajmując trzecie miejsce w grupie A.