Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1924 W Chamonix

W 1924 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił uznać zawody sportów zimowych za osobną olimpiadę. Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskim mieście Chamonix.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1924 w Chamonix

Główna część igrzysk – w sporcie letnim – odbyła się w 1924 roku w Paryżu. Jednocześnie postanowiono przenieść część zawodów do Chamonix w celu organizowania mistrzostw między narciarzami na torach alpejskich.

W sumie w I Zimowych Igrzyskach Olimpijskich wzięli udział sportowcy z 17 krajów. ZSRR nie brał udziału ani w zimowych, ani letnich igrzyskach, ponieważ ten stan nie był uznawany przez większość krajów na świecie. W meczach uczestniczyły tylko drużyny z Europy i Ameryki Północnej.

Pierwsze Zimowe Igrzyska miały pełną ceremonię otwarcia i zamknięcia. Jednak głowa państwa-gospodarza nie uczestniczyła w otwarciu igrzysk, co było lekkim naruszeniem tradycji. Płomień olimpijski nie został zapalony, ponieważ ta tradycja pojawiła się później, ale przysięga olimpijska była już ogłaszana.

Starty odbyły się w 9 dyscyplinach sportowych, wśród nich narciarstwo biegowe, bobsleje, hokej, skoki narciarskie, łyżwiarstwo szybkie. Kobiety mogły rywalizować tylko w łyżwiarstwie figurowym - pojedynczo iw parach.

Pierwsze miejsce w nieoficjalnej imprezie drużynowej zajęła Norwegia. Narciarze tego kraju tradycyjnie byli silnymi konkurentami. Zdobyli prawie wszystkie złote medale w swoich dyscyplinach. Drugie miejsce zajęła fińska drużyna. Finowie zajęli znaczną część podium w zawodach w łyżwiarstwie szybkim. Trzecia była Austria, która otrzymała dwa złote medale w łyżwiarstwie figurowym.

Kanada, nie stając się liderem w klasyfikacji medalowej, potwierdziła swoją pozycję światowego lidera w hokeju - kanadyjski zespół zdobył złoto.

Generalnie pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie były tak udane, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił organizować je co 4 lata, podobnie jak letnie. A od 1994 roku cykl Zimowych Igrzysk Olimpijskich uległ zmianie – teraz odbywają się 2 lata później niż letnie.