Siatkówka to aktywna gra zespołowa w piłkę, w którą można grać zarówno na siłowni, jak i na dowolnym otwartym terenie, gdzie można rozciągnąć siatkę. Podstawowe zasady tej gry ukształtowały się bliżej 1925 roku.

Jak idzie gra w siatkówkę?

Instrukcje

Krok 1

Wybierz równą przestrzeń o wymiarach 18x9 m, rozciągnij na niej siatkę na 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet. W grze może brać udział od 6 do 14 osób w każdej drużynie. Prawo do pierwszego serwisu określa remis. Piłka jest rzucana przez siatkę do momentu, gdy dotknie boiska drużyny przeciwnej lub do momentu, gdy jeden z graczy błędnie dotknie piłki. Zwycięska drużyna otrzymuje punkt za zwycięstwo w każdym rajdzie. Kiedy prawo do serwowania przechodzi z jednej drużyny do drugiej, zawodnicy na boisku są zamieniani zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Krok 2

Serw wykonywany jest za tylną linią boiska. Nie ma znaczenia, czy przeskoczysz piłkę, czy nie, najważniejsze jest, aby nie przekroczyć linii. Piłka może dotykać siatki, ale nie antenek lub ich mentalnego przedłużenia. W przeciwnym razie punkt jest broniony przez przeciwnika. Upewnij się, że piłka nie wyleci z pola gry, w przeciwnym razie punkt trafi do drużyny odbierającej. Jeżeli serwis wykonywany jest przez tego samego gracza dwa razy z rzędu, to pozostali uczestnicy gry nie zamieniają się miejscami. 8 sekund na zagrywkę.

Krok 3

Siatkówka jest grą trzech dotknięć, co oznacza, że członkowie drużyny odbierającej mogą podać sobie piłkę na swoim terytorium tylko trzy razy. Piłka może zostać uderzona lub „uratowana” przez dowolną część ciała, ale w żadnym wypadku nie należy jej opóźniać. Uderzenia blokujące nie są objęte pojęciem „trzech dotknięć”. Przeprowadzają je zawodnicy pierwszej linii, którzy znajdują się bezpośrednio przy siatce. Najczęściej usługa jest akceptowana przez graczy z ostatniej linii. Podczas rajdu zabrania się wchodzenia na pole gry przeciwnika.

Krok 4

Każda drużyna ma zawodnika libero, który zawsze jest na linii końcowej. Ma na sobie koszulkę, która kontrastuje kolorystycznie z ubraniami pozostałych członków jego drużyny. Zadaniem tego gracza jest przyjmowanie atakujących ciosów przeciwnika i odbijanie się od ciosów blokowych. Ale nie ma prawa służyć, uczestniczyć w serwowaniu lub blokować. Libero może zastąpić dowolnego gracza z ostatniej linii. W ostatnich zmianach zasad z 2009 roku zauważono, że w oficjalnych zawodach międzynarodowych drużyna musi liczyć 14 zawodników, z czego 2 to libero.

Krok 5

Zwycięzcą jest drużyna, która wygrywa 3 mecze, które dalej zdobywają 25 punktów. Piąta gra rozgrywana jest do 15 punktów. Po każdym meczu drużyny przechodzą na pole przeciwnika. W każdym meczu po 8 i 16 punktach drużyny przechodzą do 60-sekundowej przerwy technicznej. Trener może poprosić o przerwę na żądanie dwa razy (30 sekund) podczas jednego seta i dokonać do 6 zmian.