Pierwszy Rosyjski Brąz W żeńskim Szkielecie

Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich rosyjski sportowiec zdobył brązowy medal w szkielecie.

Elena Nikitina na torze

W historii igrzysk olimpijskich rosyjscy sportowcy startujący w dyscyplinie kobiecego szkieletu nigdy nie stanęli na podium. Do 2014 roku najlepszą rosyjską zawodniczką szkieletową była Ekaterina Mironova, która na Igrzyskach Olimpijskich w Kanadzie była w stanie zająć dopiero siódme miejsce.

Na torze saneczkowym i bobslejowym w Sankach rosyjską drużynę szkieletową reprezentowały jednocześnie trzy zawodniczki w tego typu zawodach - Elena Nikitina, Olga Potylitsyna i Maria Orłowa. Według wyników wyścigu olimpijskiego wszystkie trzy dziewczyny znalazły się w pierwszej szóstce, co jest całkiem niezłym wynikiem dla zespołu.

Konkurs szkieletów kobiet trwał dwa dni. Po pierwszym dniu zawodów Elena Nikitina zajęła trzecią linię klasyfikacji i była w stanie utrzymać tę pozycję po swoim ostatnim wyścigu. Jej łączny czas na torze podczas czterech przejazdów wyniósł 3 minuty i 54,30 sekundy. Zwycięstwo w postaci złotego medalu olimpijskiego w tym sporcie przypadło reprezentantce Anglii - Elizabeth Yarnold, a srebro - Noel Picus-Pace (USA).

Ciekawostką było to, że Elena Nikitina dość nieoczekiwanie zaczęła angażować się w szkielet, zanim zagrała w reprezentacji Moskwy w piłce nożnej. Do rosyjskiej reprezentacji szkieletowej dostała się dopiero w 2009 roku. Podczas swojego pierwszego udziału w Pucharze Świata Nikitina natychmiast zajęła dziesiąte miejsce, wyprzedzając swoich rodaków o kilka pozycji. Brązowy medal olimpijski w Soczi to nie jedyne podium dla 21-latka. W styczniu 2013 roku została pierwszą Rosjanką, która wygrała Mistrzostwa Europy Szkieletów.