Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920 W Antwerpii

VII z rzędu Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Antwerpii. Oficjalnie zostały otwarte 14 sierpnia i zamknięte 30 sierpnia. Jednak pierwsze zawody w ich ramach (zawody łyżwiarzy figurowych i hokeistów) odbyły się już w kwietniu. W lipcu żeglarze i strzelcy walczyli o medale, a piłkarze grali w sierpniu i wrześniu.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920 w Antwerpii

Igrzyska Olimpijskie 1920 w Antwerpii odbyły się w sumie od 23 kwietnia do 12 września. 2675 sportowców (w tym 78 kobiet) z 29 krajów świata rywalizowało o najwyższe nagrody w 158 dyscyplinach z 25 dyscyplin. Najmłodszym uczestnikiem był Nils Skoglund ze Szwecji (14 lat i 8 dni), najstarszym był Oskar Swann, ponownie ze Szwecji (72 lata i 281 dni). Najwięcej medali zdobyła reprezentacja USA - 94 sztuki. Najwięcej medali zdobyli Amerykanie Lloyd Spooner i Willis Lee – po 7 sztuk.

Zawody lekkoatletyczne odbywały się od 15 do 23 sierpnia. 509 mężczyzn walczyło o medale w 29 dyscyplinach. Najmłodszym sportowcem był Hiszpan Diego Ordonez (16 lat i 283 dni), najstarszym pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Matt McGrath (42 lata i 243 dni). Najwięcej nagród zdobyli Fin Paavo Nurmi i Szwed Erik Backman - po 4 medale.

Dla mężczyzn po raz pierwszy dodano bieg na 3000 m przez płotki.

Nie zaproszono sportowców z Niemiec i krajów alianckich w czasie I wojny światowej (Bułgarii, Turcji i Austro-Węgier). Ze względów politycznych na igrzyska olimpijskie nie przybyli także sportowcy z Rosji Sowieckiej.

W Antwerpii po raz pierwszy podniesiono flagę olimpijską i ogłoszono przysięgę olimpijską - te tradycje są dziś szanowane.

Bohaterem igrzysk był Fin Paavo Nurmi, który zdobył krzyż w mistrzostwach indywidualnych i drużynowych oraz biegu na 10 000 m, a także zdobył srebrny medal w biegu na 5000 m. Anglik Albert Hill zdobył 2 najwyższe nagrody - w 800 i bieg na 1500 m.

W Antwerpii zakończył karierę zdobywając swój czwarty w karierze złoty medal olimpijski (maraton), jeden z bohaterów igrzysk olimpijskich w Sztokholmie w 1912 r. – pozostający Hannes Kolehmainen. Oprócz czterech złotych nagród miał jedną „srebrną”.

W ogólnej klasyfikacji medalowej (pod względem liczby najwyższych nagród) prowadziła drużyna USA z 9 złotymi, 12 srebrnymi i 8 brązowymi medalami. Finlandia również miała 9 złotych medali, ale srebrny i brązowy to odpowiednio 4 i 3. Trzecie miejsce - Wielka Brytania - po 4 nagrody każdej wartości.