Jakie Miejsce Zajęła Rosja W Klasyfikacji Medalowej Igrzysk Olimpijskich W Londynie?

Igrzyska XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie zakończyły się 12 sierpnia 2012 roku, a ostatnie komplety nagród forum sportowego zostały rozlosowane tego samego dnia. W finałowym stole nieoficjalnych klasyfikacji medalowych Rosja okazała się nieco niższa, niż oczekiwali kibice i eksperci sportowi.

Jakie miejsce zajęła Rosja w klasyfikacji medalowej Igrzysk Olimpijskich w Londynie?

Przed rozpoczęciem igrzysk eksperci wierzyli, że rosyjscy olimpijczycy, jeśli nie będą konkurować z niekwestionowanymi faworytami – Amerykanami i Chińczykami, zajmą ich miejsce zaraz po nich. Tak się jednak nie stało – Rosji długo zajęło wyjście ze swojego miejsca na końcu pierwszej dziesiątki liderów w klasyfikacji medalowej i zajęła czwartą linię w tabeli finałowej. Łączna liczba nagród zdobytych przez naszych sportowców (83) jest 10 razy wyższa niż wynik pokazany na poprzednich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. To trzeci rekord London Games, zaledwie sześć sztuk za kolekcją złożoną przez chińskich sportowców. Jednak w klasyfikacji medalowej priorytet ma jakość nagród, a brytyjska drużyna olimpijska ma więcej złotych pierwszych miejsc niż Rosjanie - 29 kontra 24.

Najczęściej nasi sportowcy wspinali się na podium - w różnych dyscyplinach tego sportu zdobyli 18 nagród, z czego 8 było złotych. Drugi co do medalu wkład wniosły gimnastyczki (8 medali), choć tylko Aliya Mustafina była w stanie zdobyć najwyższą nagrodę. Ale judokowie na 5 medali mieli trzy na najwyższym poziomie – przez pierwsze osiem dni rozgrywek tylko olimpijczycy tej dyscypliny sportu przywieźli Rosji złoto. A najbardziej owocny dla nagród dla naszych rodaków był przedostatni, 15. dzień forum. 11 sierpnia ustanowili rekord olimpijski w Londynie pod względem liczby nagród, zdobywając 6 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych medali.

W rosyjskiej drużynie olimpijskiej było tylko 436 sportowców, wśród których kobiety miały niewielką przewagę - 228 w porównaniu z 208. Wkład medalowy do końcowego wyniku reprezentacji kraju został rozłożony w przybliżeniu w ten sam sposób - „słabsza płeć” zdobył jeszcze 6 nagród (44 kontra 38), choć wynik jest równy złotym medalom (po 12).

Amerykanie zdobyli medale Igrzysk Olimpijskich 2012 – drużyna USA ma tylko 104 nagrody, z czego 46 ma najwyższy standard. Sportowcy z chińskiej kadry narodowej zajęli 88 miejsc na podium, a 38 razy był to jego najwyższy stopień. Brytyjczycy zdobyli 29 złotych medali, a łączna liczba zebranych przez nich nagród to 65.