Jak CSKA Spisała Się Na Eurolidze Koszykówki

Spisu treści:

Euroliga to coroczny turniej koszykówki rozgrywany w złożonym, wieloetapowym schemacie. Jego celem jest wyłonienie pierwszej czwórki spośród 38 najsilniejszych drużyn klubowych starego świata, pomiędzy którymi następnie rozgrywana jest ostatnia seria rozgrywek. Nazywa się Final Four i odbywa się co roku w różnych miastach i krajach. Wiosną tego roku finał Euroligi odbył się w Stambule w Turcji, a moskiewska CSKA Moskwa, najsilniejszy klub koszykarski w Rosji, ponownie zadebiutowała.

Jak CSKA spisała się na Eurolidze Koszykówki 2012

Instrukcje

Krok 1

CSKA rozpoczęła fazę grupową Euroligi w połowie października ubiegłego roku wyjazdowym spotkaniem z litewskim Zalgirisem. Mistrz Rosji nie miał w tym meczu żadnych problemów i wygrał 13 punktami - 87:74. Wtedy armia konsekwentnie pokonywała wszystkich sześciu rywali z grupy zarówno na wyjeździe, jak i u siebie. Krajowy grand miał na tym etapie trudności tylko dwukrotnie – w wyjazdowych meczach z greckim Panathinaikosem (78:76) oraz ze skromnym jak na europejskie koszykarskie standardami niemieckim klubem Bamberg (81:78). CSKA zajęła pierwsze miejsce w grupie, choć aby przejść do kolejnego etapu wystarczyło nie dostać się na jedno z dwóch ostatnich miejsc.

Krok 2

Ostatnie spotkanie fazy grupowej odbyło się przed Bożym Narodzeniem, 21 grudnia, a prawie miesiąc później rozpoczął się kolejny etap turnieju – Moskali pokonali inny grecki klub Olympiacos z Pireusu. Na tym etapie CSKA grała w grupie, w której oprócz Greków były dwie drużyny tureckie – Galatasaray i Efes Pilsen. Jeden z nich - "Galatasaray" - drużyna wojskowa i przegrała po raz pierwszy w Eurolidze 2011-2012. Stało się to na początku lutego, ale w żaden sposób nie wpłynęło na wynik zmagań - wygrywając we wszystkich innych spotkaniach, CSKA została pierwszym w tabeli finałowej.

Krok 3

W kolejnym etapie – ćwierćfinale – drużyny rozegrały do trzech zwycięstw jednego z nich. Rywalem Moskali był hiszpański klub Bilbao Basket, któremu tylko raz udało się pokonać CSKA. Był to trzeci mecz z serii, który wygrała drużyna armii z łącznym wynikiem 3:1, co dało im bilet do Final Four. Rywalami naszego klubu w półfinale byli Grecy z Panathinaikos, dwukrotnie pokonani w fazie grupowej, którzy i tym razem nie mogli się oprzeć. Mecz był jednak bardzo trudny – drużyna wojskowa musiała odrobić trzy kwarty i dopiero w ostatniej dogoniła rywali i odniosła zwycięstwo różnicą zaledwie dwóch punktów (66:64).

Krok 4

Finałowy mecz między CSKA a Olympiakosem odbył się 13 maja na stadionie Sinan Erdem Dome w stolicy Turcji. Drużyna wojskowa dwukrotnie pokonała tę grecką drużynę na etapie wstępnym, ale niestety mecz finałowy stał się lustrzanym odbiciem półfinałów. W nim mistrz Rosji prowadził w wyniku przez trzy kwarty, a w finale doszło do katastrofy – Moskali nie zdołali utrzymać 13-punktowej przewagi. Przegrywając ostatnią kwartę z wynikiem 8:22, zakończyli mecz różnicą jednego punktu na niekorzyść - 61:62.