Kto Został Mistrzem Paraolimpijskim W Rosji?

XIV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w Londynie od 29 sierpnia do 9 września 2012 roku. Wzięło w nich udział prawie 4200 niepełnosprawnych sportowców ze 166 krajów, którzy rywalizowali o 503 komplety nagród w 20 dyscyplinach. Rosjanie grali w Londynie bardzo dobrze, znacznie poprawiając wyniki naszej drużyny w poprzednich meczach cztery lata temu.

Kto został mistrzem paraolimpijskim w Rosji?

Na poprzednich Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie rosyjscy sportowcy w nieoficjalnych klasyfikacjach medalowych zajęli ósme miejsce z 63 medalami, w tym 12 złotymi. Wyniki tych Igrzysk Paraolimpijskich - 102 medale i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zespołu w tym wskaźniku. Najwięcej nagród – 46 – przywieźli do kraju zawodnicy paraolimpijscy, którzy 19 razy wspięli się na najwyższy stopień podium, 12 razy zajęli drugie miejsce, a 15 razy trzecie.

Trzykrotnym mistrzem został biegacz Evgeny Shvetsov z Mordowii - wygrywał na dystansach 100, 400 i 800 metrów, ustanawiając nowe rekordy świata i paraolimpijskie. Podobny wynik osiągnęła jego koleżanka Elena Ivanova – jej złote medale zdobyły na dystansach 100, 200 metrów oraz w sztafecie 4 x 100 metrów. Margarita Goncharova wzięła z nią udział w złotej sztafecie, która zebrała kolekcję trzech najwyższych i jeden srebrny medal Paraolimpiady w Londynie. Do trzech medali w biegach dodała złoto w skoku w dal.

Standardowym okazicielem reprezentacji Rosji na ceremonii otwarcia był Aleksiej Aszapatow, który stracił nogę 10 lat temu, mistrz poprzedniego paraolimpijskiego forum sportowego w Pekinie. W Londynie potwierdził swoją wyższość w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, ustanawiając nowy rekord świata w drugiej dyscyplinie. Skoczek w dal Gocha Khugaev z Osetii Północnej zdobył jeden złoty medal, ale trzy razy z rzędu pokonał obecny światowy sukces.

Bardzo znaczący wkład w występy reprezentacji Rosji wniosła drużyna pływaków - zdobyli 42 nagrody - 13 złotych, 17 srebrnych i 12 brązowych. W tej formie wyróżniała się Oksana Savchenko z Baszkirii - ma pięć czołowych miejsc i jeden rekord świata. Teraz Oksana jest ośmiokrotną mistrzynią paraolimpijską. W sumie rosyjscy pływacy w Londynie byli w stanie sześciokrotnie odnowić najwyższe światowe osiągnięcia.

Łucznicy Timur Tuchinov, Oleg Shestakov i Michaił Oyun stanęli na podium w konkursach indywidualnych. A kilka dni później wszyscy dołożyli do swojej kolekcji jeszcze jedną złotą nagrodę za zwycięstwo w zawodach drużynowych w tym sporcie.

Rosyjscy Paraolimpijczycy, w przeciwieństwie do Chińczyków, którzy zdobyli najwięcej medali, uczestniczyli tylko w połowie dyscyplin prezentowanych na forum. Dlatego kadra narodowa zawodników niepełnosprawnych ma bardzo dobre perspektywy rozwoju na kolejne Igrzyska Paraolimpijskie.