Jak Wyglądał Finałowy Mecz Euro 2012?

W finale aktualnych Mistrzostw Europy spotkali się zwycięzcy poprzedniego cyklu, Hiszpanie i reprezentacja Włoch. Na Euro 2008 zespoły te weszły w konfrontację na etapie ćwierćfinałów. Potem mecz główny i dogrywka zakończył się remisem - 0:0, aw serii rzutów karnych mocniejsi okazali się przyszli zwycięzcy turnieju.

Jak wyglądał finałowy mecz Euro 2012?

Tym razem Włosi dotarli do finału, choć niewielu w to uwierzyło. Jednocześnie w trakcie turnieju drużyna pokazała znakomitą piłkę nożną, opuściła grupę wraz z Hiszpanią, nie ustępując jej w pełnym wymiarze czasu. Następnie, w półfinale, squadra azzurra pokonała innego faworyta turnieju, reprezentację Niemiec, we wszystkich futbolowych przeliczeniach.

Niestety, w meczu finałowym ustanowił anty-rekord, przegrywając z przeciwnikiem wynikiem 0:4. Wcześniej największa porażka w finale Mistrzostw Europy to 0:3. Z tym wynikiem reprezentacja ZSRR przegrała z Niemcami w 1972 roku. Ale nie można winić za to Włochów - zrobili wszystko, co mogli. Ta Hiszpania stała się zupełnie inna niż wcześniej. We wszystkich turniejach stworzyła drużyny, które były uważane za faworytów, ale odpadły z powodu czynnika psychologicznego. W rezultacie długo nie mogli nic wygrać i przestali w nie wierzyć. Teraz, gdy Hiszpania zdobyła tytuły mistrza świata i Europy, drużyna stała się pewna siebie, sportowa bezczelna, nie uznająca żadnych autorytetów. Dlatego w finale rozdała czarującą piłkę nożną.

W 14. minucie Cesc Fabregas, po udanej akcji na skrzydle, oddał lekko piłkę do tyłu, a nadbiegający David Silva skutecznie posłał go głową do bramki. Włosi rzucili się na odrabianie strat i mieli dobry segment, ale Hiszpanie wyraźnie się bronili, czekali w skrzydłach i czekali po 41 minutach. Niesamowite penetrujące podanie znalazło Jordi Albę na czele ataku, a on sam z Buffonem wyraźnie posłał piłkę do bramki.

Włosi nie mają jeszcze szczęścia. Przed przerwą został kontuzjowany, a obrońca Chiellini został zastąpiony. Po przerwie, gdy ratujący grę trener „Scuadry Azzurra” Cesarre Prandelli dokonał jeszcze dwóch zmian, nagle Tiago Mota, który właśnie wszedł na boisko, nie mógł kontynuować gry. Ponieważ limit zmian został wyczerpany, Włosi mieli przewagę liczebną i kontynuowali walkę. Było jednak jasne, że ich siła topnieje i dwoma ciosami Fernando Torresa i Juana Maty Hiszpania wykończyła rywala. W obu przypadkach były to te same miażdżące podania za plecami obrońców, z którymi nikt nie poradzi sobie przez trzy duże turnieje z rzędu.