Zasady Badmintona

Spisu treści:

Badminton dla większości ludzi to gra na plaży lub w domku letniskowym. Najczęściej grają w nią dzieci, a gra jest uważana za niepoważną. Ale jeśli nauczysz się zasad, pociągniesz za siatkę dzielącą i poćwiczysz, możesz zorganizować prawdziwe zawody ze znajomymi.

W badmintona można grać poważnie lub

Przygotowanie do gry

Sportowa wersja badmintona zakłada organizację strony i sprzętu zgodnie ze wszystkimi zasadami. Aby to zrobić, zaznacz płaski obszar o wymiarach 13, 4 na 5, 18 mi podziel go. Wzdłuż krawędzi siatki dzielącej instalowane są stojaki o wysokości 1,55 m, na które naciągana jest siatka z komórkami od 15x15 mm do 20x20 mm.

W wersji „plażowej” gra toczy się bez siatki do 10 lub 15 punktów.

Również do gry kupują lotkę (syntetyczną lub wykonaną z korka, skóry i piór) oraz specjalne rakiety. W zależności od stylu gry sportowcy wybierają rakiety o różnej długości rączek i naciągu strun, a ich waga może wynosić od 70 do 100 g.

Rysowanie i obsługa

Głównym zadaniem gry w badmintona jest odbicie lotki wbitej przez przeciwnika przez siatkę i zrobienie tego tak, aby nie mógł odesłać tego sprzętu sportowego. Dotknięcie lotki do ziemi jest zaliczane jako punkt.

Możesz grać jeden na jednego lub w dwuosobowych zespołach. W każdym razie gra zaczyna się od losowania, w którym wybierane są połowy kortu i pierwszy serwujący. Serwuje po skosie, z lewego lub prawego brzegu kortu. Kierunek ciosu jest od dołu do góry, lotka powinna znajdować się poniżej poziomu talii. Jeżeli przeciwnik odzyska lotkę, wymiana rozpoczyna się, dopóki nie upadnie na kort. Jeśli punkt trafia do przeciwnika serwującego, serwis trafia do niego. Jeśli serwujący zdobył punkt, zachowuje prawo do zagrywki. W przypadku debla koledzy z drużyny służą po kolei.

Punktacja

Każdy gracz otrzymuje jeden punkt, jeśli:

- przeciwnik nie odbił lotki i upadł na ziemię w polu;

- jego przeciwnik sam wysłał lotkę z pola;

- drugi zawodnik jest faulowany, dotyka siatki rakietą lub ciałem lub nie wykonuje zagrywki.

Punktacja może odbywać się według starych lub nowych zasad. W pierwszej wersji mężczyźni rozgrywają mecz, dopóki jeden z przeciwników nie zdobędzie 15 punktów, kobiety - 11. Od 2006 r. wszystkie oficjalne rozgrywki w każdym meczu osiągają 21 punktów. Jeśli zawodnicy ustalą remis na 20:20, do wygrania potrzebują jeszcze dwóch punktów. Alternatywnie zwycięzcą jest ten, który jako pierwszy zdobędzie już 30 punktów.

Zazwyczaj mecz składa się z trzech gier.

W każdej grze możesz zrobić sobie przerwę do 60 sekund, ale tylko wtedy, gdy jeden z przeciwników zdobędzie 11 punktów. Przerwy między grami nie przekraczają 2 minut.

Po wygraniu poprzedniego meczu zawodnik lub drużyna otrzymuje prawo do serwowania w następnym. Jednocześnie przed każdą grą zmieniają strony serwisu, aw trzeciej części - po 11 punktach.