Jak Wyglądały Igrzyska Olimpijskie 1972 W Monachium?

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 roku stały się jednymi z najbardziej znanych. Miasto przygotowywało się do tego od wielu lat, wybudowano wiele nowych obiektów sportowych. W zawodach wzięła udział rekordowa liczba sportowców i krajów uczestniczących. Mimo to świat zapamiętał ją nie za osiągnięcia sportowe, ale za zupełnie inne wydarzenia.

Jak wyglądały Igrzyska Olimpijskie 1972 w Monachium?

W Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 wzięło udział 7134 sportowców ze 121 krajów. Po raz pierwszy ich sportowcy zostali wysłani przez Albanię, Górną Woltę, Gabon, Dahomej, Koreę Północną, Lesotho, Malawi, Arabię Saudyjską, Suazi, Somalię, Togo. Zestawy nagród rozegrano w 23 dyscyplinach sportowych. Po raz pierwszy podczas igrzysk olimpijskich zaprezentowano oficjalną maskotkę imprezy, jaką był wielobarwny jamnik Waldi.

Według wyników zawodów, liderami w klasyfikacji medalowej byli sportowcy z ZSRR, którzy zdobyli 50 złotych, 27 srebrnych i 22 brązowych medali. Co ciekawe, sowieccy sportowcy otrzymali zadanie zdobycia co najmniej 50 złotych medali na cześć 50. rocznicy powstania Związku Radzieckiego. Sowieccy olimpijczycy poradzili sobie z zadaniem. Drugie miejsce zajęła drużyna USA, jej zawodnicy otrzymali 33 złote, 31 srebrnych i 30 brązowych medali. Trzecie miejsce przypadło NRD z 20 złotymi, 23 srebrnymi i 23 brązowymi medalami.

Zawody lekkoatletyczne były bardzo uparte. Radziecki sprinter Walerij Borzow zdołał jednocześnie zdobyć dwa złote medale, łamiąc niepodzielny monopol Amerykanów. Dla krajowych sportowców były to pierwsze złote medale w sprincie. Wiktor Sanejew zdobył swój drugi złoty medal w trójskoku. Uczeń Leningradu Jurij Tarmak został mistrzem w skoku wzwyż, pokonując wysokość 223 cm, a gimnastyczka Olga Korbut spisała się znakomicie, zdobywając jednocześnie trzy medale o najwyższym standardzie i jedno srebro.

Kubańscy bokserzy trenowani przez radzieckiego trenera Andrieja Chervonenko pokazali w Monachium rewelacyjny wynik, zdobyli trzy złote medale. Tuż za nimi byli bokserzy z ZSRR z dwoma złotymi medalami. Wszystkie złote medale, z wyjątkiem jednego, powędrowały do sowieckich wioślarzy w kajakarstwie i kajakarstwie. W zapasach w stylu dowolnym i klasycznym zapaśnicy z ZSRR zdobyli 9 złotych medali.

Nie bez sportowych wrażeń na igrzyskach olimpijskich – w szczególności bezprecedensowy sukces odniósł amerykański pływak Mark Spitz, zdobywając jednocześnie siedem złotych medali i ustanawiając siedem rekordów świata.

Niestety, Olimpiada w Monachium została przyćmiona przez tragedię zajęcia izraelskiego zespołu przez palestyńskich terrorystów 5 września. Bardzo nieprofesjonalna próba uwolnienia zakładników przez policję spowodowała śmierć jedenastu sportowców i jednego policjanta. To ta tragedia skłoniła światowe tajne służby do stworzenia specjalnych grup do walki z terroryzmem.

Postanowiono kontynuować igrzyska olimpijskie. Jednym z powodów tej decyzji była chęć pokazania, że wysiłki terrorystów nie mogą złamać ducha sportowców, a igrzyska olimpijskie są ponad wszelkimi politycznymi różnicami.