Jaki Jest Rekord W Liczbie Złotych Medali Ustanowionych Na Uniwersjadach?

Spisu treści:

Uniwersjada to tradycyjny turniej sportowy organizowany przez FISU (Międzynarodowa Uniwersytecka Federacja Sportu). Sama nazwa jest kombinacją słów „Uniwersytet” i „Olimpiada”. Podobnie jak na olimpiadzie, istnieje klasyfikacja medalowa, której zwycięstwo jest celem występu wszystkich uczestników.

Jeden ze 155 złotych medali w Kazaniu-2013 powędrował do Anastazji Kovyazina

Cała uwaga na lato

Choć Uniwersjada odbywają się nie tylko latem, ale także zimą, to właśnie te pierwsze przyciągają uwagę statystyków sportowych. W końcu w letnich zawodach studenckich bierze udział więcej krajów i sportowców. I oczywiście rozgrywa się w nich o wiele więcej nagród. W całej historii Uniwersjady odbyły się 53 turnieje (27 letnich i 26 zimowych). Na koniec zwycięzcy otrzymali nagrody, z których mogli być dumni.

Według naocznych świadków organizatorzy sprawili, że medale Uniwersjady 2013 były bardzo kruche, a kilka z nich „zginęło” nawet podczas prezentacji. Do podobnych incydentów doszło w szczególności z rosyjskim Azamatem Laipanowem i chińskim Tian Qin.

Pierwszy medal, pierwszy rekord

Letnia Uniwersjada numer 1, która stała się następczynią Światowych Igrzysk Uniwersyteckich, które odbyły się w latach 1923-1957, odbyła się w Turynie we Włoszech w 1959 roku i przyniosła oczekiwany sukces gospodarzom. 18 złotych medali dla włoskiej reprezentacji narodowej stało się pierwszym rekordem zawodów.

Kolejnym zwycięzcą studenckiej olimpiady jest drużyna USA, która osiem lat później zdobyła w Tokio 31 najwyższych nagród. Ale najbardziej uderzające osiągnięcie XX wieku i nowy rekord, natychmiast nazwany „wiecznym”, został ustanowiony przez studencki zespół ZSRR. Na 73 Uniwersjada w Moskwie radziecka drużyna zdobyła 68 złotych medali. A łączna liczba nagród również zatrzymała się na rekordowym poziomie 134.

Złote Chiny

Fantastyczne osiągnięcie drużyny narodowej ZSRR w liczbie wejść na piedestały trwało naprawdę długo. I został pobity, gdy nie było Związku Radzieckiego. Stało się to w 2011 roku na Igrzyskach w Shenzhen w Chinach. Chińscy sportowcy-studenci, którzy zdobyli na swoim terenie 75 złotych medali, prześcignęli swoich geograficznych sąsiadów.

Zjawisko kazańskie

Uniwersjada 2013 w Kazaniu można uznać za swego rodzaju kontynuację rozpoczętej dwa lata wcześniej rywalizacji między reprezentacjami Rosji i Chin. A jeśli w Shenzhen chińscy sportowcy wyprzedzili drugich Rosjan zarówno pod względem ogólnej liczby medali (145 kontra 132), jak i złota (75 kontra 42), to w stolicy Tatarstanu odbyła się przekonująca zemsta.

Pierwsze domowe złoto trafiło do nurka Jewgienija Kuzniecowa. Łącznie rosyjskiej drużynie studenckiej udało się zdobyć 292 medale na 27. Światowej Letniej Uniwersjodzie, w tym 155 złotych medali. Nowy rekord! Nawiasem mówiąc, finał z tych 155 wygrał strzelec Taras Ługiniec. Chińska drużyna, która zajęła drugie miejsce na podium drużynowym, odebrała 77 nagród, z których tylko 26 stało się złotem.

Najwięcej medali wywalczył w Kazaniu Rosjanin Władimir Morozow – 6, z czego cztery odznaczały się najwyższą godnością. Julia Efimova (obie pływaki) i Margarita Mamun (gimnastyka artystyczna) również zdobyły po cztery złote medale.

Kto jest większy?

Pierwsze miejsca, zachęcone złotymi medalami, zajęli rosyjscy sportowcy w 23 rodzajach programu sportowego Igrzysk 2013. Większość z nich znajdowała się w „świnki skarbonce” sportowców - 22. Wystąpili przedstawiciele pływania (17 złotych medali), sambo, strzelectwa sportowego i zapasów (12 sztuk), wioślarstwa i kajakarstwa oraz gimnastyki artystycznej (10 sztuk) i gimnastyki artystycznej znakomicie w Kazaniu, gimnastyce (8), boksie, podnoszeniu ciężarów i szermierce (wszystkie 6).