Z Czego Znany Jest Niemiecki Klub Piłkarski Fortuna?

Spisu treści:

Niemiecki klub piłkarski Fortuna z Düsseldorfu gra obecnie w Drugiej Bundeslidze, drugiej lidze zawodowej w Niemczech. Strój drużyny jest czerwono-czarny, a wyjazdowy kremowy.

Z czego znany jest niemiecki klub piłkarski Fortuna?

Z historii klubu

W 1895 r. powstał w Düsseldorfie klub gimnastyczny Turnverein Flingern (od nazwy dawnego przedmieścia, a dziś jednego z obszarów miejskich). Nieco później pojawiły się jeszcze dwa kluby - Düsseldorfer Fußballklub Spielverein i FK Alemania 1911. W 1919 wszystkie trzy organizacje połączyły się pod nazwą Düsseldorfer Turn - und Sportverein Fortuna ("Düsseldorfer Thurn - und Sportverein Fortuna").

W 1933 drużyna Fortuny została mistrzem Niemiec. To właśnie ten rok stał się punktem kulminacyjnym w historii rozwoju klubu. W finałowych rozgrywkach zawodnicy nie oddali ani jednej piłki do własnej siatki. Mecz z Forverts-Rasensport (Gleiwitz) zakończył się wynikiem 9:0; gra z „Arminią” (Hannover) – z wynikiem 3: 0; z Eintrachtem (Frankfurt nad Menem) - 4:0; z Schalke 04 - 3: 0.

Po sezonie 1996-1997 klub został wyeliminowany z ekstraklasy niemieckiej i grał w niższych ligach. W sezonie 2011-2012 klub zajął trzecie miejsce w II Bundeslidze, a następnie w zaciekłej walce, po 15-letniej przerwie, wywalczył ponownie prawo do gry w ekstraklasie.

To właśnie w tym sezonie drużyna nie otrzymała najbardziej pochlebnej chwały ze względu na wybryki swoich fanów. Drugi baraż z Herthą Berlin odbył się na rodzimym korcie Fortuny w Dusseldorfie. Mecz był kilkakrotnie przerywany z powodu chuligaństwa kibiców, którzy nieco wcześnie zaczęli świętować oczywiste już wtedy wejście Fortuny do Bundesligi. Jedna z tych akcji fanów przerwała mecz na ponad 20 minut.

Policja dosłownie musiała odebrać pole szczęśliwym fanom.

Później "Hertha" złożyła pozew przeciwko wynikom meczu w sportowym sądzie arbitrażowym we Frankfurcie nad Menem. Mimo to sędzia Hans Lorenz uznał roszczenia berlińczyków za bezpodstawne i pozostawił wynik meczu bez zmian.

Gracze i osiągnięcia

W różnych momentach w zespole Fortuny grali tacy gracze jak Klaus Allofs, Thomas Allofs, Jupp Derval, Tony Turek, Darko Panchev, Sergey Juran, Dmitry Bulykin, Igor Dobrovolsky, Andrey Voronin i inni.

W 2011 roku klub podpisał kontrakt z tunezyjskim zawodnikiem Karimem Aouadi. Zgodnie z warunkami kontraktu Auadi musiało grać w Fortunie do lata 2013 roku. Jednak w grudniu 2011 roku umowa została rozwiązana. Jako oficjalny powód zarząd klubu podał barierę językową, przez którą zawodnik nie mógł wchodzić w interakcje z drużyną.

Głównym osiągnięciem klubu do dziś pozostaje tytuł mistrza Niemiec z 1933 roku.

Dwukrotnie (w 1979 i 1980) drużyna zdobyła Puchar Niemiec. W 2009 roku została srebrną medalistką III ligi niemieckiej.